Zastanawiasz się co moda ma wspólnego z choinką? A może w ogóle o to nie pytasz, gdyż co roku śledzisz trendy i kupujesz nowe ozdoby ubierasz Twoją choinkę modnie?
Mamy fast fashion w świecie mody i w ostatnich latach choinka staje się co raz bardziej fast.
Sklepy wnętrzarskie oferują co rok inne kolekcje i wybierają kolory. Od listopada zaczynają nas otaczać modnymi choinkami w galeriach handlowych, na stronach czasopism i w telewizji. To przekonuje wielu z nas, że nasza choinka też musi być modnie ubrana. Niezbyt wygórowane koszty dekoracji (wyprodukowanych na innym kontynencie) sprzyjają kupowaniu najnowszych trendów. Kiedy przychodzi czas aby rozebrać choinkę, nie mamy ochoty na układanie bąbek do pudełek… W końcu nie kosztowały aż tak dużo i w przyszłym roku będą modne inne kolory… możemy je wyrzucić!

Często wystarczy zatrzymać się i po prostu pomyśleć. Zadajmy sobie kilka pytań.
Czy ozdoby wykonane z materiałów syntetycznych są pozytywne dla środowiska? Gdzie są produkowane? Ile tysięcy kilometrów przebywają aby do nas dotrzeć? Dlaczego sklepy nie proponują nam tradycyjnych kolorów? Być może dlatego, że firmy zarabiają więcej jeśli co roku kupujemy nowe dekoracje? Odpowiedzi na te pytania mogą wydawać się oczywiste, lecz wielu z nas nawet ich sobie nie zadaje.

 

Modnie ubrana choinka w biel i srebro, jak na zdjęciu powyżej, jest jak z bajki… Ale raczej zbyt zimna aby przyczynić się do stworzenia cieplej, świątecznej atmosfery.

 

 

CHOINKA TRADYCYJNA: ekologiczna i zawsze modna!

Wystarczy po prostu wrócić do tradycji aby nasza choinka była bardziej przyjazna środowisku. Nie oznacza to, że musimy pozbyć się od razu wszystkich ozdób wyprodukowanych w Azji, lecz postarajmy się wykorzystać je przez następne lata!

Zamiast plastikowych ozdób możemy na przykład wybrać te wykonane własnoręcznie. W sieci znajdziecie mnóstwo pomysłów, pamiętacie mój tutorial DIY: OZDOBY CHOINKOWE Z SZYSZEK
Ci, którzy nie mają zamiłowania do robutek ręcznych, znajdą przeróżne ozdoby na jarmarkach świątecznych lub w sklepikach internetowych (na przykład na Etsy.com). Oferta jest na prawdę bogata: od klasycznych babek ręcznie malowanych z dmuchanego szkła po dekoracje z filigranowego papieru.

 

 

MOJA CHOINKA SLOW

Uwielbiam tradycyjną choinkę, pełną emocji i wspomnień. Coroczne otwieranie pudełek z ozdobami to dla mnie magiczna podróż w czasie. Wspólnie z mężem przez ostatnie lata stworzyliśmy taką tradycję, przywozimy ozdoby choinkowe z naszych podróży 🙂
Udekorowanie całego drzewka tym sposobem mogłoby potrwać jeszcze kilka lat, wiec na naszym drzewku też gnieżdżą się ozdoby low cost 😉

 

Moja szyszka handmade 🙂 Szydełkowa ozdoba, która pochodzi z Tyrolu.

Drewniane choinki z Nowej Zelandii. Ta po prawej jest z pteszkiem kiwi, wykonanym z masy perłowej.

Ręcznie zdobiona bąbka kupiona w Salzburgu. Szkockie serduszko.

Te drewniane ozdoby to pamiątki z Bawarii.

 

Dołączcie do mnie i publikujcie na Instagramie lub Facebooku Wasze dekoracje, te wykonane ręcznie, te do których jesteście szczególnie przywiązani, te które dla Was reprezentują ekologiczną choinkę, z hashtagiem: #slowchristmasdecorations
Nie mogę się doczekać aby zobaczyć Wasze ozdoby slow!

 

 

Mogą Ci się spodobać:

BERET: JAK GO NOSIC

CO TO JEST SLOW FASHION?

JESIENNE TRENDY PROSTO Z SZAFY

 

Related posts:

Pin It on Pinterest