CO TO JEST SLOW FASHION?

Kolejne anglojęzyczne określenie, które wkradło się do naszej polszczyzny?
Dosłownie „slow fashion” to po polsku „powolna moda” lecz co to znaczy? Ten zwrot narodził się w 2007 roku, kiedy to Kate Fletcher użyła go do określenia rodzaju odzieżowej produkcji i konsumpcji opartej na zasadach ruchu slow food.
Slow fashion to także przeciwieństwo fast fashion czyli „szybkiej mody” i rosnącego konsumpcjonizmu, w szczególności w odniesieniu do celów i wartości. 

Slow fashion to nie jest jakaś nowa moda lub nowy trend, jak zdarzyło mi się ostatnio gdzieś przeczytać. Jest to świadome i mądre podejście do mody. Co oznacza kupowanie mniejszej ilości ubrań, które są lepszej jakości i wystarczą nam na dłużej. 

Chciałabyś wprowadzić w swoje życie zasady skow fashion, przyszłość naszej  planety i prawa człowieka nie są Ci obojętne ale nie wiesz: 

OD CZEGO ZACZĄĆ? 

Oto kilka podstawowych zasad slow fashion, które rozpatrzymy sobie bardziej szczegółowo w następnych wpisach.

1. Poznaj siebie.

Zastanów się nad swoimi potrzebami i stylem życia. Postaraj się poznać lepiej swoją sylwetkę i naucz się jak wybierać ubrania w których dobrze wyglądasz i dobrze się czujesz. Dzięki temu będziesz mogła zorganizować swoją garderobę. 

2. Wybieraj lepszą jakość 

Kiedy kupujesz jedzenie zwracasz uwagę na składniki i na to gdzie i jak zostało wyprodukowane? Postaraj się podchodzić tak samo do zakupu ubrań. To prawda, wyższa jakość wiąże się z większym wydatkiem ale lepiej kupić jeden t-shirt dobrej jakości niż pięć tanich, którym  powykręcają się szwy po pierwszym praniu. Spróbuj kupować od miejscowych producentów lub rzemieślników.   

3. Unikaj impulsywnych zakupów 

Często kupujemy coś tylko dlatego że jest w okazyjnej cenie i wracamy zadowolone do domu z naszym łupem. Następnie okazuje się, że nie bardzo wiemy jak go dopasować do innych części garderoby i po prostu go nie nosimy. Sama mam w szafie kilka takich perełek 🙂 których przecież nie mogłam za tą cenę nie kupić… Najlepiej zrób sobie listę z tym czego w Twojej szafie brakuje, co się zniszczyło i trzeba wymienić na nowe. 

4. Dbaj o ubrania i dodatki

Jeśli chcesz aby odzież i dodatki dłużej Ci służyły naucz się jak prawidłowo o nie zadbać. Pierz zgodnie z informacją podaną na metce i używaj odpowiednich środków. Pamiętaj aby wyczyścić i napastować skórzane buty i nawilżyć kremem torebki. 

5. Naprawiaj lub przerabiaj 

Zanieś buty do szewca, wymień zepsuty zamek u krawcowej. Czasami na prawdę nie trzeba wielkich umiejętności krawieckich aby odnowić lub przerobić jakiś stary ciuszek. Ja ubiegłego lata przerobiłam męska koszule na sukienkę/tunikę, dodałam przypinają falbankę do kombinezonu i naszyłam aplikacje z materiału na dżinsową kurtkę.  

 

6. Nie wyrzucaj ubrań 

Postaraj się aby ubrania, których nie chcesz już nosić, pozostały w tak zwanym obiegu zamkniętym. Nie wyrzucaj ich na śmietnik. Możesz je sprzedać na której z internetowych platform sprzedażowych (jak np Allegro) lub oddać na cele charytatywne. 

7. Kupuj używaną odzież 

W lumpeksach i komisach odzieżowych można znaleźć czasami markowe ubrania które są praktycznie jak nowe. 

Related posts:

Pin It on Pinterest